Kurkuma – Sárga csoda a konyhában

kurkuma

A kurkuma már jó néhány éve a fűszerek világának egyik legnagyobb szupersztárja. A nyugati világban egészen a közelmúltig viszonylag keveset tudtunk erről a kesernyés, enyhén melegítő sárga fűszerről. Leginkább ételszínezékként használtuk, különösen a mustáros ételízesítőkben, és a bátrak talán az indiai ételekben is találkozhattak vele. Igen, a kurkuma az, amitől a curry olyan sárga!

A kurkumát, amely a gyömbér közeli rokona, Indiában és Délkelet-Ázsiában ősidők óta használják kulináris és gyógyászati célokra. Számos ájurvédikus készítmény nélkülözhetetlen összetevője, és mindenütt jelen van az ájurvédikus konyhában.

Az elmúlt években a kurkuma az orvosi kutatások középpontjába került, főként a benne található kurkumin miatt. Ez az a flavonoid, amely jellegzetes sárga színét adja. Szó szerint több ezer tanulmány mutatta ki, hogy ez a csodafűszer elképesztő gyulladáscsökkentő, antioxidáns és fertőtlenítő hatással rendelkezik. Mi több, ez az egyik legesélyesebb jelölt a legkiválóbb rákellenes gyógynövény címre. A világ azon területein, ahol a kurkuma a mindennapi étrend része, a rák számos formája szinte ismeretlen. Mi több, újabb kutatások szerint az aggkori elbutulás (demencia) megelőzésében és visszafordításában is komoly szerepet játszhat.

És ha mindez még nem lenne elég, a hagyományos gyógyászat számos más területen is alkalmazza, amelyek közül sokat már kutatások is igazoltak. Ezek szerint a kurkuma:

– Tisztítja a vért és a májat.

– Elősegíti a ragyogó arcszínt és rugalmassá teszi a bőrt. Hatékony a pattanások és a száraz ekcéma ellen is.

– Jótékonyan hat a koleszterinszintre.

– Csökkenti az allergiás tüneteket, és támogatja az egészséges immunválaszt.

– Csodákat tesz minden gyulladásos állapotban, különösen az ízületi problémáknál.

– Természetes antibiotikus és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkezik.

Hogyan használjuk a kurkumát?

Az ájurvédában a kurkumát mindhárom dósa számára kiegyensúlyozó hatásúnak tartják, bár túlzásba víve növelheti a Vátát és a Pittát. Íze (rasza) keserű, fanyar és enyhén csípős, míg potencija (vírja) melegítő hatású. Mint sok minden másnál, a kurkumánál is a mértékletesség a kulcs. Túlzásba víve túlhevítheti a májat. Az ájurvédikus szakértők személyenként és étkezésenként negyed teáskanálnyit javasolnak. Várandós kismamák, súlyos Pitta-problémákkal és epeúti elzáródással küzdők nagyon csínján bánjanak vele!

Az ájurvéda és a modern tudomány szerint a kurkuma legjobb felhasználási módja, ha főzünk vele. Ne tablettában szedjük, ne is por formájában kanalazzuk, hanem tegyük bele az ételünkbe! Mivel nincs erős aromája, nem fogja megváltoztatni az étel ízét, de a jótékony hatásait élvezhetjük.

Ázsiában évezredek óta tudják, hogy a kurkuma zsírban oldódó hatóanyagai jobban elérhetővé válnak, ha olajban vagy ghíben kicsit megforgatjuk. Legyünk azonban óvatosak, és csak néhány másodpercig pároljuk, mert könnyen megég, és keserűvé teszi az ételt.

Még egy apró trükk: a kurkuma gyógyhatását tovább fokozhatjuk, ha a főzés során egy csipet feketeborssal vagy gyömbérrel együtt használjuk. Az ezekben található aromás anyagok ugyanis több ezerszeresére növelik a kurkuma felszívódását!

Variációk kurkumára

A kurkuma gyönyörű sárga színt kölcsönöz minden ételnek, legyen az rizs, zöldség vagy hüvelyes. Egy-két csipetnyi kurkuma mindenféle levesbe jól illik. Még látványos sárga tésztát is készíthetünk vele, ha fél teáskanálnyit adunk a főzővízbe.

A reggeli vagy esti zabpehelyhez, zabkásához, zabkásához és rizspudinghoz is adhatunk kurkumát (vele együtt pedig fahéjat, gyömbért, kardamomot, szegfűszeget vagy más édes-aromás fűszereket). A kurkumát főzhetjük tejben (növényiben is!), önmagában vagy az említett édes-aromás fűszerek társaságában.  Édesítsük nádcukorral, és közvetlenül lefekvés előtt melegen igyuk meg: édes álmokat fog hozni. Ha a domináns doshánk a Kapha, e fűszerek segítenek abban, hogy jobban megbirkózzunk a nyálkával, ha pedig a Váta egyensúlyát szeretnénk megteremteni, az édes, finoman fűszeres tej csodálatos módja annak, hogy átmelegítsük magunkat egy hideg téli napon. Pittáknak érdemes egy kis ghít is hozzáadni a tápláló, kiegyensúlyozó hatás érdekében.

A következő emésztést elősegítő, enyhén hashajtó éjszakai italt egy indiai ájurvédikus orvostól tanultam: egy marék mazsolát, ¼ teáskanál kurkumát és egy csipet szerecsendiót főzzünk meg egy csésze tejben. Ízlés szerint adjunk hozzá nádcukrot, és közvetlenül lefekvés előtt langyosan kortyolgassuk el. Mély, nyugodt alvást biztosít, és elősegíti a reggeli bélmozgást.

A kurkuma felhasználható a lassziban, az ájurvédikus joghurtitalban. Turmixoljunk össze 1 csésze friss joghurtot, 3 csésze vizet, 1 teáskanál kurkumát és kardamomot, 1 csipet szerecsendiót és 3 evőkanál nádcukrot. Ez egy ízletes emésztést elősegítő ital minden testtípus számára.

Megfázás, torokfájás esetén csodaszer lehet az aranyméz. 100g nyers mézhez adjunk 1 evőkanál kurkumát, jól keverjük össze, és egy lefedett edényben tároljuk. 1-2 óránként egy kiskanálnyit nyalogassunk el a keverékből: csökkenti a gyulladást, elpusztítja a vírusokat, baktériumokat és támogatja az immunrendszert. Magas láz esetén viszont a méz fogyasztása ellenjavallt!

Mindig használjunk bio kurkumát! Nem csak jobb ízű és minőségű, de általában több hatóanyagot tartalmaz, valamint biztosan mentes az esetleges szennyeződésektől, ami az Ázsiából származó fűszereknél és gyógykészítményeknél sajnos előfordul!