Az ájurvéda is vallja azt az elvet, amelyet egyre több táplálkozástudós hirdet: fogyasszunk minél több helyben termett, friss és az évszaknak megfelelő élelmiszert. A tél végi-tavaszi hónapokban ez komoly kihívás lehet, ám amikor berobbannak a tavaszi zöldségek, szervezetünk szinte szomjazza ezek tápláló, megújító hatását.
Tápanyagbomba és afrodiziákum
Az egyik legjobb dolog, amit magunkkal tehetünk az áprilistól június közepéig tartó időszak során, hogy minél több spárgát fogyasztunk. A spárga ugyanis valóságos tápanyagbomba! A, B, C, E, K és B1, B2, B3, B6, B9 és P vitamint, valamint kalciumot, magnéziumot, cinket, vasat, foszfort, káliumot, rezet, mangánt és szelént, továbbá rengeteg rostanyagot tartalmaz. Külön kiemelendő a „magzatvédő vitamin”-nak is nevezett folsav (B9 vitamin) tartalma, ebből az összes növény közül a spárgában található a legtöbb. 10-12 szál spárga fedezi a napi mennyiséget!
Szinte nincs szervrendszerünk, amelyre a spárga ne lenne erősítő hatással. Rendkívüli az antioxidáns tartalma, újabb kutatások szerint akár a rák megelőzésében is szerepet játszhat. Vízhajtó, áttisztítja a húgyutakat, rostanyaga természetes hashajtóként hat. Erősíti a tüdőt. Fájdalomcsillapító vegyületeket tartalmaz, és igazoltan adaptogén hatású, azaz növeli a szervezet stresszekkel való megbirkózó képességét. Alacsony kalóriatartalma fogyókúrázók számára is vonzóvá teszi.
Az ókor óta ismert a spárgának a reproduktív szervekre gyakorolt erősítő és potencírozó hatása – férfiaknál és nőknél egyaránt. A spárga a női szervezet számára kész patika. Fito-ösztrogénjei segítenek az emlőrák, a szívbetegségek és a csontritkulás megelőzésében. Hatékonyan pusztítja a Candida bektériumokat, szoptatós anyáknál növeli a tejtermelést, hűsítő és nyugtató hatása miatt csodákat tesz menstruáció idején.
A spárga ájurvédikus szemmel
És ha mindez még nem lenne elég, ájurvédikus szempontból a spárga különlegessége, hogy mindhárom dósára egyensúlyozó hatást gyakorol, ezért nyugodtan fogyaszthatjuk, akár a vátát, akár a pittát, akár a kaphát szeretnénk egyensúlyozni. Különösen a zöldspárga számít szattvikus növénynek. Indiában évezredek óta gyógynövényként használják a spárgát, főként terméketlenség, szexuális vágytalanság, vetélés veszélye, menstruációs panaszok, savas gyomor, gyomorfekély és légzőszervi panaszok esetén.
Gyógyászati szempontból különösen nagy becsben tartják a Himalája vidékén termő indiai vagy vad spárgát (Asparagus racemosus), melynek szanszkrit neve, „satávarí” (azaz „száz férjű”), arra utal, hogy az ezt fogyasztó hölgy akár száz férfival is „elbír”.
E hűsítő, ugyanakkor Váta-nyugtató szerből számos ájurvédikus gyógykészítmény készül, ez a női raszájanák egyik legfontosabb alkotója.
Alább néhány, az évek során kedvenccé vált spárgás recept:
Spárga piláf kesudióval
Spárgás, mángoldos dál
Spárgás kicsarí – vegán csoda Indiából
Zöldspárga felturbózva